Local time: 02:50 pm

Адрес: бул. Инж. Иван Иванов № 10

5.6 км. от центъра на София

* Best Price Guarantee
+
РезервирайCLOSE
Image

Наш филм с първа награда на фестивала в Анси (ВИДЕО)

Българската късометражна лента „Физика на тъгата“ на Теодор Ушев спечели голямата награда на международния фестивала за анимационни филми в Анси, Франция (Festival international du film d’animation d’Annecy). Заедно с това получи и Наградата на международната критика FIPRESCI.

“Благодаря ви! Thank You! Merci!

Във всяка професия има една награда, или постижение, които бележат своеобразен връх или достижение. Не, не е задължително да са най-рекламираните или шумните. Алпинистите имат своя известен най-висок връх, писателите, физиците своя Нобел, журналистите – Пулицър, и т. н. В Анимацията, този връх е Голямата Награда на фестивала в Анси. Или просто Кристал на Анси. Това е нашият Еверест”, написа Тео Ушев в профила си в социалната мрежа Facebook.

БГ гордост

„Физика на тъгата“ на художника Тео Ушев разкрива една универсална визия на тъгата по едноименния роман на Георги Господинов. Анимацията е нарисувана с древната египетска техника енкаустика (восъчен живопис) и улавя времето и тъгата на всеки човек, търсещ себе си и мястото си в света. По нея Ушев работи в продължение на осем години като за сценария не следва стриктно сюжета на книгата.

Онлайн програма

Заради COVID ситуацията за първа година част от програмата на фестивала в Анси ще бъде достъпна онлайн – до края на юни. Общият брой на анимационните филми, получени в периода ноември 2019-март 2020 г. е доста впечатляващ – 3171 от 94 страни. От тях са селектрирани 59 късометражни, 44 студентски, 21 телевизионни и 35 рекламни продукции, които ще бъдат част от онлайн програмата. Почитателите на анимацията могат да следят какво предстои на официалната страница на фестивала.

За фестивала

Събитието води началото си от 1960 г., когато е създадено от Пиер Барбен. Първоначално се провежда на всеки две години, но от 1997 г. вече е ежегодно. Целта му е да промотира анимации, създадени с помощта на най-различни техники – рисуване, стоп кадър, cutout (вид стоп кадър анимация с изрязани фигури от хартия), триизмерна, пластелинова и т.н. Категориите, в които заглавията се разделят, са пълнометражни, късометражни, телевизионни и студентски.