Как да организираме снимките от пътуванията си
Когато пътуваме, непрекъснато снимаме за спомен себе си, любимите си хора и различните места, които посещаваме – поне повечето хора са така. И ако някой ви каже, че не обича камерите и фотоапаратите, не му вярвайте! Да знаете, че със сигурност ползва телефона си и ако разгледате мобилното му хранилище, ще намерите интересни кадри.
Случвало ли ви се е обаче да търсите някой фотос, за да го покажете на приятел и да не успявате да го намерите? След всяка ваканция или екскурзия сте заети с други неща и снимките остават сред множеството в мобилната галерия? А след известно време като започнете да преглеждате дори не се сещате кой кадър точно от къде е?
Ако всичко това ви е познато, може би имате нужда от няколко съвета как да организирате снимките от пътуванията си, за да се ориентирате по-лесно сред множеството. И да, ако се сещате за хартиен фотоалбум, трябва да кажем, че е супер идея, която навява някаква романтика. Само че в 21 век вече всичко е много по-виртуално, така че едва ли е най-добрият вариант.
Как да организираме снимките от пътуванията си?
Сигурни сме, че често ви се случва да снимате нещо, а после изобщо да забравите за него. Едва ли непрекъснато преглеждате всичко в албумите си, но пък е много интересно, когато откриете кадри от преди години. Затова ви предлагаме организиране в две фази – виртуална и физическа.
В дигиталния вариант е добре да разделите всичко по папки с различни етикети. И недейте да ги наименувате с нещо общо като например ‚Лято 2020‘. След 10 години това няма да ви говори кой знае колко. Хубаво е ако направите такава папка, тя да съдържа други с различните места или събития от почивката. Можете да маркирате по дата, по място, по хора, по конкретни екскурзии или по някакъв друг ваш си критерий. Новите мобилни апарати правят това вместо вас, но в случай че имате навика да си спирате интернета по време на пътуване, после ще трябва да се погрижите сами.
Съвет: Най-лесно за ориентиране след време е да отбележите дата и място.
Снимки на компютъра
И така … Кой е най-добрият вариант за организиране на снимки от пътувания?! В крайна сметка пак стигаме до традиционните фотоалбуми. Когато цифровата фаза приключи, ще дойде време да направим физическата организация във фотоалбум, но преди това имате още малко работа…
Можете да използвате дигитален вариант, като ги съхранявате на компютъра си. Ако обаче снимате много, вероятно в даден момент пространството на хард диска ви ще се окаже недостатъчно. Друг начин за запазване на кадрите е в „облачно“ пространство или пък в различни социални мрежи. Също така чудесна опция са споделените пространства за съхранение или пък възможностите, които предоставя Google.
Хартиени копия
Допреди няколко години, преди тоталното навлизане на цифровата техника, след всяко пътуване проявявахме ленти и правехме снимки на хартия. В интерес на истината не беше чак толкова отдавна. Сега обаче ни се случва все по-рядко да ползваме подобни услуги. Затова ето няколко съвета, когато решите все пак да си направите няколко хартиени копия.
Първо се уверете, че сте подбрали точно тези снимки, които ви харесват. Ако се налага, „пипнете“ ги малко с някоя фотообработваща програма, за да изглеждат максимално добре. След това ако не се сещате за никое фото студио наблизо до вас, просто проверете в интернет. Вече има варианти за онлайн изпращане на желаните кадри и само след няколко дни ще ги имате и на хартия в дома си. И накрая остава само да ги организирате по стария начин – в различни хартиени албуми.
Не използвайте общи снимки
Когато говорим за хартиен вариант, може би най-добре е да отпечатвате снимките, които ще ви напомнят най-много неща. За да създадете идеален фотоалбум, например в случая на пътуване до Париж, би било интересно да имате изображения, които другите нямат. Вашите приятели няма да искат да видят Айфеловата кула, защото вероятно вече са я виждали и на живо, ако не, знаят я от интернет. Затова излезте извън описателните изображения и придайте специален щрих на вашия фотоалбум с конкретни моменти, селфита и по-лични и по-малко студени (общи) изображения.
Селфи с приятели
Не всеки може да се похвали, че е „професионален“ фотограф и в много случаи са необходими само няколко секунди, за да направите снимка на конкретна точка от маршрута на пътуване. И да, често правим снимки, които не са с добро качество, но понякога именно те носят най-много сантимент. Затова ви препоръчваме да спрете да мислите за крайния резултат, а да се наслаждавате на споделените моменти.