Local time: 08:34 am

Адрес: бул. Инж. Иван Иванов № 10

5.6 км. от центъра на София

* Best Price Guarantee
+
РезервирайCLOSE
Image

Топ 5 на най-старите предмети в света

Знаете ли кой е най-старият музикален инструмент в света, най-старият компютър или най-старата бутилка вино, а знаете ли, че най-старата книга в света се намира в София?

Ако отговорът на този въпрос е “НЕ”, то вярваме, че тази класация ще ви бъде интересна.

Най-старият компютър в света

По днешните стандарти едва ли ще го причислите към компютрите, но т.нар. „Antikythera Mechanism” е забележителен за времето си уред и датира от 205 год. пр. Хр. Открит е сред корабни останки на дъното на морето в Гърция през 1901 г. и заслужено е обект на голям интерес сред изследователските среди. Този механизъм озадачава учените в продължение на десетилетия, преди да разберат, че предсказва движенията на планетите и слънцето. Устройството дори може да разбере кога ще настъпят затъмнения. Твърди се, че е бил толкова напреднал за времето си, че са били необходими повече от 1000 години, за да бъде изобретен друг толкова напреднал механизъм.

 

Най-старата карта на света

Като чуете стара карта, вероятно си представяте древен папирус. Всъщност, най-старата и известна досега карта на света е една малка глинена плочка от Вавилон. Тя се съхранява в Британския музей (The British Museum) и  датира от 500 год. пр. Хр. Намерена е в древния шумерски град Сипар (Sippar) в Южен Ирак, на брега на река Ефрат. Вавилонската карта е единствена по рода си карта на света от този регион и период, затова тя е уникална.

 

Най-старият музикален инструмент в света

Най-старият музикален инструмент е флейта, направена от кост на мамут. Находката е открита  в днешна Германия. Чрез радиовъглероден анализ е определена и възрастта на флейтата – 42 000-43 000 години. Дори и в палеолита музиката е била част от съществуването на човека. Музиката е била използвана в много сфери на живота: религия, работа и др. а, основното предназначение на музиката, както и до ден днешен, е било едно и също – да радва хората и да им помага в различни моменти от живота им.

 

Най-старата бутилка вино в света

 

Бутилката е открита в гробницата на римски благородник. Самата гробница датира от около 325-350 год. сл. Хр. Бутилката е запечатана с восък и е открита в Шпайер, Германия през 1867 г. В момента тя е изложена в историческия музей на Шпайер. Бутилката е с обем 1.5 литра, а като форма наподобява антична амфора.  Учените отдавна се опитват да получат достъп до съдържанието на бутилката, но не са сигурни дали виното може да издържи шока от излагане на въздух. Все пак, експертите предполагат, че виното в бутилката може и да е годно за пиене.

 

Най-старата книга в света

Един уникален експонат в Националния исторически музей (НИМ) в София е повод за национална гордост – Златната орфическа книга, считана за най-старата книга в света. Тя се съхранява в музея от 2003 година, а самата „книга“ е открита през 1943 г. в гробница, докато работници копаят канал близо до река Струма. Сглобена е от шест страници от почти 24-каратово злато с размери 5 на 4,4 сантиметра. Страниците са свързани със златни пръстени – и тъкмо това превръща обекта в „книга“. На нея са гравирани рисунки на кон, сирена, конник, лира и войска, както и текст с (предполагаемо) етруски букви. Смята се, че това произведение на изкуството е изработено 600 год. пр. Хр.
„Златната книга“ попадна и в класация, представяща 50-те най-стари неща в света, публикувана на сайта „24/7 Уолстрийт, а цялата класация можете да разгледате тук.

Националният исторически музей (НИМ) в София е отворен всеки ден от 9:30 до 18 ч.

А, ако сте гости на града, ще можете да продължите приключението си като резервирате някоя от уникалните ни и артистични стаи.

До скоро!