Local time: 11:22 pm

Адрес: бул. Инж. Иван Иванов № 10

5.6 км. от центъра на София

+359-885-259-098

* Best Price Guarantee
+
РезервирайCLOSE
Image

Нашенски сортове грозде, с които трябва да се гордеем

Сред отличителните ни национални черти е непрекъснатото критикуване, но заедно с това много обичаме и да изтъкваме различни неща, с които българите се гордеем. И понеже неотдавна мина гроздоберът и вече чакаме виното да стане готово, решихме да ви разкажем за няколко български винени сорта грозде, които не отстъпват на чуждите.

Може би не знаете, но по нашите земи се отглежда грозде още от времето на траките. До 60-те години на миналия век тук се правят вина основно от местни сортове. През 80-те страната ни се нарежда на второ място по отглеждане на грозде в света, но вече не набляга толкова на родните сортове. След това в годините на прехода лозарството почти напълно се съсипва, но в началото на новото хилядолетие започва подем. В днешно време обаче надпреварата между различните винарни е с небългарски сортове.

Български сортове грозде

Мавруд

Традиционен български сорт червено грозде, смятан за един от най-старите, ценни и висококачествени сред местните. Няма начин да сбъркате едноименното вино заради неговия рубинено червен цвят, мек вкус и приятен аромат на къпина и зряла черница. Гроздето за неговото получаване се бере през втората половина на октомври, а виното трябва да отлежава в съдове от инокс. Недостатък на този сорт е, че не понася ниски температури и измръзва, ако е под -16 градуса.

Гъмза

Ценителите на алкохолните напитки вероятно са наясно, че Гъмза не е само прякор на известен роден музикант, но и името на български винен сорт грозде. Наричат го още Кадарка и се отглежда от стари времена. Зрее късно – през втората половина на септември, и се отличава с неособено интензивен цвят на виното. Получават се червени трапезни и десертни вина, които са плътни, пивки и хармонични. Недостатъкът им е, че са променливи като качество в зависимост от района и реколтата.

Памид

Още един чудесен сорт от миналото, които е страхотен както за вино, така и за похапване. Затова е доста познат и от разбирачи, и от лаици по отношение на вината. Гроздовете узряват през първата половина на септември и са устойчиви на суша, студ и гниене. Проблемът им е, че много лесно се ронят. От сорта се получават светлочервени трапезни вина с приятен вкус, които можем да пием веднага след ферментацията. Това е подходящ сорт също и за купажни вина (смесени – направени от различни сортове грозде).

Димят

Друг стар местен български винен сорт, който много се отглежда по Черноморското крайбрежие, в Шуменско и Старозагорско, а също и в района на Евксиновград. Гроздето узрява през втората половина на септември и се отличава с висока плодовитост и голям добив. Проблем има при засушаване, но е устойчиво на гниене. Чувствително е обаче при ниски зимни температури. Използва се за получаването на бели трапезни вина (ароматни и хармонични) и висококачествен материал за конячен дестилат.

Рубин

Хибриден сорт, създаден в края на 40-те години на миналия век в Института по лозарство и винарство в Плевен. Получен е чрез кръстосването на сортовете Небиоло (от района на Пиемонт, Италия, известен още от времето на Римската империя) и Сира (от Иран, но разпространен широко в Австрия и страните от Новия свят). Зрее през първата половина на септември и има силен растеж и добра плодовитост. Гроздето издържа на напукване и сиво гниене и се използва за висококачествени трапезни, полусладки и сладки вина, които са с наситен тъмночервен цвят и чудесен вкус с нюанси на боровинка, къпина и виолетки.